نشست مدیران مطالعات پایه منابع آب کشور با حضور مهندس حاج رسولی ها و خانم دکتر ترابی

نشست مدیران مطالعات پایه کشور با حضور مهندس حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و خانم دکتر ترابی مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو و مدیران دفاتر مطالعات پایه سراسر کشور روز پنجشنبه دهم مرداد ماه در محل شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.

در این نشست مهندس حاج رسولی ها بر نقش و اهمیت مطالعات پایه و اثر‌گذاری داده‌های تولید شده در کلیه تصمیمات و برنامه ریزی‌‌های آب کشور تاکید کرد و اظهار داشت : مطالعات پایه در وقایع تلخ و شیرین آب کشور نقش محوری داشته است.

وی آماربرداری سراسری دور سوم را  از مهمترین پروژه‌های آب کشور توصیف کرد و گفت: بایستی تا پایان سال جاری عملیات آماربرداری به پایان برسد و مدیران عامل شرکتهای آب منطقه‌ای موظف هستند با جدیت موانع موجود برای تسریع در انجام این پروژه را مرتفع نمایند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه اظهار  داشت : نیازهای آب کشور بخصوص در مباحث کیفیت با دهه‌های گذشته متفاوت است و ضروری است با سازماندهی مشخص، نسبت به مطالعه و توسعه شبکه پایش کیفی براساس نیازهای جدید در دفاتر مطالعات اقدام شود و توجه ویژه‌ای به این امر و آزمایشگاه‌های موجود کشور صورت بگیرد.

وی  با تاکید مجدد بر نقش مطالعات پایه عنوان کرد: هزینه‌های بخش تولید داده ( اعم از متصدیان ایستگاه های آب و هواشناسی ، برون سپاری اندازه گیری‌ها و بهره‌برداری از ادارات بخش مکانیکی و الکترونیکی ) صرفاً از منابع جاری شرکتها باید تامین شود و هیئت مدیره شرکتهای آب منطقه‌ای و دفتر مجامع، بودجه و مدیریت مالی ستاد، برنامه ریزی لازم را در این خصوص انجام دهند. سایر فعالیتهای مطالعات مانند مرمت و بازسازی و توسعه شبکه سنجش و فعالیتهای عمرانی می‌تواند از منابع جاری و عمرانی هم تأمین گردد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت : سیلاب اخیر نقش و اهمیت سیستم مانیتورینگ چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ روانی را مشخص ساخت و به همین دلیل  راه اندازی سیستم مذکور در کل کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: با توجه به راه اندازی سامانه ی تماب در استان پایلوت  و نظر به اهمیت یکپارچه سازی آمار و اطلاعات و توان ایجاد گزارشهای مدیریتی و کاربردی کردن آمار و اطلاعات در سطح کشور و در تصمیم گیری های کلان ، تلاش شود این نرم افزار در اسرع وقت به صورت کشوری ارایه و راه اندازی شود.

مهندس حاج رسولی ها در پایان سخنان خود بر توجه به امور جاری و مشکلات دفاتر مطالعات پایه کشور با توجه به اهمیت آنها تاکید کرد و اظهار داشت این موضوعات  باید به عنوان یکی از محورهای مهم در نشست های مدیران عامل مد نظر قرار گیرد.

شایان ذکر است مهندس فراز رابعی مدیر کل دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران در سخنان خود بر  چالشهای برون سپاری بخشی از فعالیتهای مطالعات پایه و لزوم تأمین منابع مالی بخش تولید داده از منابع مطمئن و مستمر با توجه به ماهیت حاکمیتی بودن مطالعات اشاره کرد و اظهار داشت : نسبت سود به هزینه تولید داده‌های منابع آب بین 4 تا 35 برآورد شده است و نشانگر لزوم تقویت اعتبارات در این بخش می‌باشد.

وی گفت : چارت مصوب فعلی مطالعات کشور برای نظارت بر فعالیتهای برون سپاری دیده شده و نیاز هست مدیران عامل محترم نسبت به بکارگیری و تکمیل پستهای خالی اقدام نمایند چرا که برای انجام نظارت هم افراد کافی در دفاتر  مطالعات وجود ندارد.

مدیر کل دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود : با رونمائی از پایلوت سامانه تماب ( تولید و مدیریت اطلاعات آب کشور) بعد از 30 سال سامانه جدید جایگزین سامانه قدیمی "دیتاایز" شد که رخداد بسیار بزرگی برای مطالعات پایه منابع آب به حساب می‌آید و نسخه کشوری این سامانه بایستی ظرف سال جاری در کشور عملیاتی شد.

مهندس رابعی در پایان سخنان خود خبر از رونمایی سامانه مرکز اسناد دیجیتال مطالعات پایه کشور در سال 98 داد.

همچنین خانم دکتر ترابی مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو در سخنان خود بر ضرورت و لزوم تهیه اطلس آب و اهمیت آن در تصمیم گیری ها و  مدیریت  کلان کشور در خصوص برنامه ریزی منابع آب اشاره کرد و گفت: این موضوعات باید به صورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار گیرد

وی اظهار داشت : سامان دهی و افزایش ارتباط دفتر مطالعات و دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا می تواند بسیاری از خلا های موجود در سیستم تصمیم گیری و برنامه ریزی کلان آب و آبفا را مرتفع نماید

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو اظهار داشت: راه اندازی سامانه ی تولید و اشتراک گذاری آمار و اطلاعات مصارف آب زیرزمینی می تواند علاوه بر صرفه جویی موثر در زمان منجر به بهبود نتایج مطالعات و برنامه ریزی ها گردد.

خانم دکتر ترابی تاکید کرد: با توجه به اهمیت آماربرداری در تهیه گزارش های  مدیریتی و نظر به مشکلات عدیده عملیات صحرایی می بایست نوع نگاه به این مقوله متحول شود که  در این خصوص می توان از اطلاعات دریافتی از ذینفعان نیز استفاده کرد.

 

پرسش و پاسخ و بحث و بررسی پیرامون فعالیتهای مطالعات پایه توسط مدیران ستادی و کشوری از دیگر بخشهای نشست فوق بود.

در انتها مهندس رابعی بر اساس ارزیابی فعالیتهای سال 97 با تقدیم لوح از دفاتر برتر مطالعات پایه شرکتهای آب منطقه ای قزوین، اصفهان، فارس و مازندران تقدیر نمود.

کد خبر: 36538
  تاریخ خبر : 1398/05/13
 کارشناس دفتر مطالعات پایه
 2948
  دیدگاه کاربران

راه‌های تماس با ما

  • آدرس : تهران، خیابان فلسطین شمالی، پایین تر از زرتشت، پلاک 517
  • کدپستی : 1415855641
  • تلفن : 02143680000
  • فاکس : 02188916600
  • پست الکترونیکی : info[at]wrm.ir
  • پیامک :
  • تلفن گویا :